binecie wielu z nas decyduje się w momencie, kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia. Z tego powodu jest już zbyt późno, żeby bolącego zęba dało się jedynie borować i konieczna jest endodoncja. Leczenie kanałowe jest długie i prawie nigdy nie kończy się na jednej wizycie w gabinecie. Koszt takiego zabiegu również nie należy do najniższych. Na szczęście, dzięki powszechnemu stosowaniu znieczuleń, pacjent nie musi się obawiać bólu. Endodoncja polega na tym, że dentysta, przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dostaje się do środka chorego zęba. Później czyści i poszerza kanały, a następnie je wypełnia. Na końcu zakłada się plombę i ząb można uznać za wyleczony. Każdy, kto choć raz poddał się leczeniu kanałowemu, później mówi, że nie było to takie straszne, jednak i tak lepiej jest regularnie chodzić do stomatologa.
Dawniej leczenie takie przeprowadzał najczęściej dentysta. Nauka
Leczenie kanałowe jest wynikiem dłuższych zaniedbań i unikania wizyt u dentysty. Ten skomplikowany proces polega na wydobyciu miazgi zęba, likwidacji stanu zapalnego i wypełnieniu kanałów. Dawniej leczenie takie przeprowadzał najczęściej dentysta.
Nauka jednak idzie naprzód, a w świecie medycyny rodzą się nowe specjalizacje. Nie inaczej jest też z dziedzinami wiedzy dotyczącymi leczenia zębów i jamy ustnej. Nowoczesna endodoncja, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się właśnie leczeniem kanałowym, poszła tak do przodu, że dziś leczenia kanałowego nie przeprowadza już zwyczajny dentysta.
Po ukończeniu kierunku, jakim jest stomatologia, wiele lekarzy stomatologów obiera endodoncję jako dalszą ścieżkę kształcenia, zgłębiając najnowsze stosowane w stomatologii technologie, metody badań, a także techniki, których zwykły dentysta nie zastosuje.
Nowoczesna stomatologia coraz bardziej się różnicuje na rozmaite specjalizacje, a wszystko to z korzyścią dla pacjentów, którzy mogą być dzięki temu pewni profesjonalizmu leczącego ich specjalisty.
Zdarza się że proces leczenia trzeba
Endodoncja jest to dział stomatologii zachowawczej, który zajmuję się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób około zębowych. Leczenie to jest nazywane potocznie leczeniem kanałowym. Jest ono wykonywane za pomocą małych wiertełek i narzędzie piłująco- penetrujących. Koszt takiego zabiegu jest całkiem spory. W zależności, jakiego zęba potrzebujemy wyleczyć, musimy liczyć się z kosztami w granicach 400-700 złotych. Do tej ceny dodatkowo trzeba doliczyć zazwyczaj koszt znieczulenia i koszt zdjęcia rentgenowskiego lub panoramicznego. Czas leczenia kanałowego jest uzależniony od rodzaju leczonego zęba. Dentysta może wykonywać zabieg od godziny do trzech godzin. Zdarza się, że proces leczenia trzeba rozłożyć na kilka wizyt, przez co okres leczenia się wydłuża. Nowoczesna stomatologia uczyniła leczenie kanałowe bezbolesnym zabiegiem poprzez znieczulenie miejscowe. Jednak przechodząc ten zabieg nie możemy oczekiwać, iż będzie to przyjemne. Po zabiegu ząb może być przez jakiś czas wrażliwy, lecz po kilku dniach powinno to przejść.
Do dentysty jak najwcześniej
Jakie jest wasze najwcześniejsze wspomnienie z wizyty w gabinecie dentystycznym? Pamiętajcie, że tzw. pierwsze wrażenie może rzutować na wiele lat, a nawet na traktowanie tych wizyt w dorosłym życiu.
Stomatologia to w dzisiejszych czasach nic strasznego. Częste stosowanie znieczuleń, wysokoobrotowych wierteł czy szybko-utwardzalnych plomb to standard dzisiejszej doby. Wszystkie te wynalazki i ogólnie dokonujący się postęp wyraźnie zmniejszył stres i strach przed leczeniem dentystycznym.
Dentysta może jednak dodatkowo zmniejszyć poziom zaniepokojenia u swoich najmłodszych pacjentów. Przyjazne podejście, kolorowe fartuchy oraz zabawki w gabinecie pomagają w adaptacji w gabinecie.
Najważniejsza pozostaje edukacja. Nie trzeba jednak zaczynać od trudnych słów, wystarczy opis w łatwych sformułowaniach, które dziecko może sobie wyobrazić i przyswoić. W ten sposób można wyrazić nawet tak trudne, medyczne terminy jak endodoncja bądź prościej leczenie kanałowe. Pomocne w oswajaniu są tablice i infografiki.